FERMENTÁRUM.CZ

0
Příští expedice zásilek: pozítří odpoledne. Vánoční informace a zkrácená doba výdejních míst!

Natto startér

250 Kč za kus
skladem 16 ks
+

Kultura bakterií Bacillus subtilis natto na domácí výrobu tradiční japonské kvašené sóji.

Od nás pro vás

Co je NATTO

Pro našince to může znít odpudivě, ale ve své podstatě je natto uvařená sója, na které po dobu 12-24 hodin při teplotě 40 °C hoduje zmíněný bacil. Ten způsobí, že boby výrazně osliznou, začnou se lepit, vyvine se čpavkovo-sýrové aroma a velmi jemná, nahořklá a kvasnicová chuť. Dá se říci, že silněji voní než chutná, ale z této konkrétní kultury se zase tak nesnesitelný zápach netvoří, nebojte.

Běžně tuto potravinu Japonci snídají s rýží, dá se vkládat do různých omáček, míchat s miso pastou či ochucovat octem a bylinkami.

Zcela jistě se jedná o specialitu, na kterou není Evropan zvyklý. Určitě to chce trošku cviku a zvykat si, ale jakmile si zvláštní texturu osvojíte, získáváte další způsob, jak obohatit svůj jídelníček o něco živého a nutričně hodnotného. A s velkou pravděpodobností si natto i zamilujete.

Výhody konzumace

Přínosem konzumace není příjem samotných bakterií, ale látek, které obsahují luštěniny, a látek, které bacil vyprodukuje. Konzumací přijímáme hodnotné bílkoviny, vlákninu, vitamíny B6, B2, E a hlavně K2, který umožňuje vápníku ukládat se do kostí a předcházet či léčit osteoporózu. Natto obsahuje i enzym nattokinázu a pyrazin, který je původcem silného odéru a působí antitromboticky (zabraňuje tvorbě krevních sraženin). Fermentací bacil odstraňuje kyselinu fytovou a ostatní antinutriční látky, tudíž se luštěnina stává celkově stravitelnější.

Nutno ovšem pamatovat, že Japonci požívající těchto efektů jedí natto již od útlého dětství každý den ke snídani, občasné evropské experimentální uzobnutí bude spíše zpestřením stravy než něčím, co by dokázalo samo o sobě zvrátit již nastalý osteoporotický syndrom.

Video výše: Japonci mají tu výhodu, že je každá domácnost vybavená rýžovarem s nastavením na natto, přičemž očkovat sóju mohou rýžovou slámou. V Evropě si pomáháme sušenou čistou kulturou.