FERMENTÁRUM.CZ

0
Příští expedice zásilek: zítra odpoledne

Furtjogurt

150 Kč za kus

+

Trocha domácího lahodného jogurtu s příjemnou chutí a možností opakování donekonečna.

Od nás pro vás

Co je Furtjogurt

Furtjogurt je naše specialita! Jedná se o předávanou a laboratorně nešlechtěnou termofilní jogurtovou kulturu, která umí tvořit stále nové generace — při správném zacházení se dožije i vašich prapravnoučat. Stačí jogurt aspoň jednou za týden v inkubátoru připravit při vhodných teplotách a už si v obchodě nebudete muset koupit jediný kelímek.

Chuť je velmi delikátní, krásně jogurtově voní, kyselinka je pod kontrolou — ani fádní, ani ostrá. Konzistencí se jedná o řecký typ, u kterého se snadno a lámavě odděluje hustý koagulát od syrovátky, takže se dá snadno vykapat přes plátýnko a určit si tak výslednou hustotu (až na extrémně krémovitou).

K výrobě se používá pasterizovaného plnotučného kravského, kozího nebo ovčího mléka. Raw variantu lze zkusit také, viz návod.

Na veganské pokusy Furtjogurt bohužel nezabere. Nevhodné pro osoby s intolerancí laktózy.

Jak se liší od bílého jogurtu z obchodu?

Furtjogurt je symbiotická životaschopná kolonie různých mikroorganismů (zejména laktobacilů a streptokoků), která se umí vlastními silami a vzájemnou kooperací při správné výživě plnotučným mlékem bránit patogenům — proto může přežít věky. Její biologické složení je pestřejší, než jaké je u kupovaných výrobků.

Nelze říci, že by kupované bílé jogurty byly špatné, naopak. Výrobci mají k dispozici sofistikované technologické postupy na zpracování mléka (homogenizaci, zahušťování) a perfektně pod kontrolou celý fermentační proces, takže výrobky pak chutnají a vypadají stále stejně (dobře). Kultury při výrobě komerčního jogurtu jsou určeny k jednorázové výrobě výrobku a při jejich dalším chovu v domácnosti mohou zeslábnout a přestat se množit. Jde o legislativou vyžadované Streptococcus salivarius subsp. thermophilusLactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus.

Chov vlastního jogurtu je proti tomu spíše dobrodružství a radost z ochočení. Někdy to prostě neuhlídáte a jogurt neztuhne. Někdy to přeženete s teplotou a jogurt zabijete (zpasterujete). Někdy pořídíte špatné mléko a ono to bude krupičkovaté. Vtip je v tom, že dokud máte zálohu z minula, můžete to zkusit znova a zaradovat se z úspěchu. Tohle my prostě milujeme!