Furtjogurt
Od nás pro vás
Chov Furtjogurtu lze doporučit pokročilým a trpělivým kuchyňským kutilům (nebo velmi pevně odhodlaným začátečníkům). Při výrobě je totiž nutné dodržovat přesně měřenou teplotu 42 °C po celou dobu cca šestihodinové inkubace.
Od nás dostanete v zásilce malé balení čerstvé kultury, kterou jen naočkujete do svého teplého mléka a dál už jen povedete dle návodu. I když je očkovací kultury na první pohled málo — asi jen polévková lžíce — postačí bohatě na start 1 litru a zbude i na zálohu do mrazáku.
Co je Furtjogurt
Furtjogurt je naše specialita! Jedná se o předávanou a laboratorně nešlechtěnou termofilní jogurtovou kulturu, která umí tvořit stále nové generace — při správném zacházení se dožije i vašich prapravnoučat. Stačí jogurt aspoň jednou za týden v inkubátoru připravit při vhodných teplotách a už si v obchodě nebudete muset koupit jediný kelímek.
Chuť je velmi delikátní, krásně jogurtově voní, kyselinka je pod kontrolou — ani fádní, ani ostrá. Konzistencí se jedná o řecký typ, u kterého se snadno a lámavě odděluje hustý koagulát od syrovátky, takže se dá snadno vykapat přes plátýnko a určit si tak výslednou hustotu (až na extrémně krémovitou).
K výrobě se používá pasterizovaného plnotučného kravského, kozího nebo ovčího mléka. Raw variantu lze zkusit také, viz návod.
Na veganské pokusy Furtjogurt bohužel nezabere. Nevhodné pro osoby s intolerancí laktózy.
Jak se liší od bílého jogurtu z obchodu?
Furtjogurt je symbiotická životaschopná kolonie různých mikroorganismů (zejména laktobacilů a streptokoků), která se umí vlastními silami a vzájemnou kooperací při správné výživě plnotučným mlékem bránit patogenům — proto může přežít věky. Její biologické složení je pestřejší, než jaké je u kupovaných výrobků.
Nelze říci, že by kupované bílé jogurty byly špatné, naopak. Výrobci mají k dispozici sofistikované technologické postupy na zpracování mléka (homogenizaci, zahušťování) a perfektně pod kontrolou celý fermentační proces, takže výrobky pak chutnají a vypadají stále stejně (dobře). Kultury při výrobě komerčního jogurtu jsou určeny k jednorázové výrobě výrobku a při jejich dalším chovu v domácnosti mohou zeslábnout a přestat se množit. Jde o legislativou vyžadované Streptococcus salivarius subsp. thermophilus a Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus.
Chov vlastního jogurtu je proti tomu spíše dobrodružství a radost z ochočení. Někdy to prostě neuhlídáte a jogurt neztuhne. Někdy to přeženete s teplotou a jogurt zabijete (zpasterujete). Někdy pořídíte špatné mléko a ono to bude krupičkovaté. Vtip je v tom, že dokud máte zálohu z minula, můžete to zkusit znova a zaradovat se z úspěchu. Tohle my prostě milujeme!